Wyjazd integracyjny do Podgórzyna

W dniach 02.09.2019 r. do 11.09.2019 r. podopieczni PSONI Koło w Zgierzu uczestniczyli w turnusie integracyjnym w Pogdórzynie woj. dolnośląskie. W bardzo serdeczny sposób zostaliśmy przyjęci przez właścicieli OKW „ Karolinka” Państwa Celinę i Andrzeja Klimczyńskich. Bardzo serdecznie dziękujemy za serdeczne przyjęcie, pomoc oraz za serca otwarte na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Jadąc do Podgórzyna odwiedziliśmy Afrykarium we Wrocławiu, niestety pogoda nie pozwoliła nam na dłuższy spacer po ZOO wrocławskim.

Podgórzyn leży pomiędzy Szklarską Porębą a Karpaczem w Dolinie Jeleniogórskiej, która jest zwana doliną zamków i pałaców. Zamki i pałace m. in. Doliny Jeleniogórskiej zobaczyliśmy w Parku Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach. W miniaturze też zobaczyliśmy Zamek Książ, Zamek Czocha, Zamek Chojnik, weszliśmy na Śnieżkę.

Zobaczyliśmy znany wodospad „Szklarki”, który posiada dojście dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, ale urodą zachwycił nas wodospad „Podgórnej” w Przesiece.  Kolorowego zawrotu głowy można było doznać w Hucie Szkła w Piechowicach, gdzie poznaliśmy ciężką rzemieślniczą pracę wytwarzania kryształów białych i kolorowych.

Spacerkiem z Podgórzyna doszliśmy do Ogrodów Japońskich w Przesiece, spacerowaliśmy po parku Zdrojowym w Cieplicach, Placu Piastowskim w Cieplicach, w których znajdują się termy Cieplickie. Termy Cieplickie to tylko rzut beretem z Podgórzyna. Dwukrotnie podzieleni na grupy wczesnym rankiem korzystaliśmy z dobrodziejstw Term. Odwiedziliśmy Muzeum Karkonoskie
oraz Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze.

Świeradów Zdrój to przede wszystkim zwiedzanie Czarciego Młyna i Izerskiej Łąki. Izerska Łąka to projekt proekologiczny, tam dowiedzieliśmy się jak ważne są pszczoły dla środowiska i obejrzeliśmy piękny film o Górach Izerskich.

Podsumowaniem turnusu integracyjnego był wyjazd do Pragi. Do Pragi poprowadziła nas Pani Anna Kurowska przewodnik po Pradze, pilot wycieczek, przewodnik górski-sudecki.

W ciągu 10 dni nie zobaczyliśmy wszystkiego, innych ciekawych miejsc. Wrócimy, żeby wjechać gondolką na Śnieżkę od strony Czech, żeby wejść na Chojnik, zwiedzić Szpindlerowy Młyn
w Czechach, Żywy Skansen Piekarstwa w Podgórzynie, Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach, Karpacz, Szklarską Porębę, Pałac Łomnice, Pałac Wojanów, Muzeum Górnictwa, Western City, itd.