Letni integracyjny pobyt podopiecznych placówek PSONI koło w Zgierzu w Muszynie

W dniu 13.06.2018 r. podopieczni placówek wyruszyli do Muszyny woj. małopolskie na 11 dniowy wypoczynek integracyjny. Już w drodze do Muszyny zwiedziliśmy położoną pośrodku lasów
w górach na wysokości około 650 m npm Pasiękę „BARĆ” w Kamiannej, po której oprowadził nas właściciel Pan Jacek Nowak.
Pierwszy dzień pobytu w uzdrowisku Muszyna przeznaczyliśmy na spacer po Parku Zdrojowym „Baszta” położonym nad potokiem Szczawnik oraz wizytę w Muzeum Państwa Muszyńskiego.
W kolejne dni po porannej gimnastyce i śniadaniu realizowaliśmy nasz ambitny plan pobytu zwiedzając kolejno Muszynę, Krynicę Górską, Bardejów na Słowacji. Każdy dzień był nowym wyzwaniem zgodnie z zasadą „ Dzisiaj zrobiłem to, co wczoraj było niemożliwe”. Zdobyliśmy ruiny XIV-wiecznego zamku znajdujące się na wzgórzu pasma Koziejówki, aby podziwiać panoramę Muszyny. Weszliśmy na zbocze, aby podziwiać największe w kraju Ogrody Sensoryczne, nazywane również ogrodami zmysłów, które cieszyły oko różnorodnością pięknych roślin, jak również rozkoszowały nasze zmysły owocami z krzewów i drzewek owocowych takich jak: czereśnia, jabłoń, malina, aronia. W ogrodach można było podziwiać przepiękną panoramę okolicy. Z wieży widokowej usytuowanej w ogrodach zobaczyć można było Krynicę Górską. Z Ogrodów Sensorycznych zeszliśmy w dół, aby odpocząć w „Ogrodch Magicznych”. W Krynicy Górskiej wjechaliśmy kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, aby zejść z powrotem szlakiem górskim odwiedzając po drodze schronisko górskie, w którym wszystkim smakowała szarlotka i herbata „Bacówka”. W tej wyprawie wszyscy dzielnie się wspierali, aby na czas dotrzeć na umówiony bus z firmy „Duo Travel”, która pomagała nam docierać z Muszyny do miejsc, do których nogi by nas nie poniosły. Również w Krynicy Górskiej wjechaliśmy kolejką naziemną na Górę Parkową, z której łagodnymi alejkami parkowymi zeszliśmy do centrum miasta. Wyprawa do rezerwatu Las Lipowy Obrożyska w Muszynie również przyniosła nowe wyzwania, z sukcesem pokonaliśmy wszystkie przeszkody na szlaku i na czas stawiliśmy się na kolację.

Zwiedziliśmy miasteczko Bardejów wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Pięć lat temu w 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO została wpisana dawna cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (obecnie kościół rzymskokatolicki), najstarsza drewniana cerkiew w polskich Karpatach. O historii zabytkowej Świątyni w Powroźniku opowiedział nam Przewodnik Pan Paweł Kącki.
Popołudniami był czas długie spacery, na plażowanie nad brzegiem potoku Szczawnik, na grillowanie, kibicowanie polskiej drużynie w meczach Mistrzostw Świata w piłce nożnej.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy w trakcie naszego wypoczynku integracyjnego dbali o serdeczną atmosferę, wspierali naszych podopiecznych oraz dbali o ich dobre samopoczucie.