Wszystko zaczęło się od Łucznicy
„Nic o nas, bez nas. Rozwój ruchu Self-Adwokatów w Polsce”
W 2009 roku Zarząd Główny PSOUU (obecnie PSONI) zorganizował w Łucznicy szkolenia dla Kół z całej Polski z zakresu selfadwokatury. Uczestnicy biorący udział w szkoleniach mogli nabyć umiejętności wypowiadania się na forum, zdobyć wiedzę na temat praw człowieka i Konstytucji RP, poznać osoby niepełnosprawne z różnych Kół PSONI w Polsce. Jednocześnie mogli wymieniać doświadczenia i nawiązywać przyjaźnie, a do tego uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych z zakresu garncarstwa i wikliniarstwa, które proponował Ośrodek Szkoleniowy w Łucznicy, malowniczej wsi w województwie mazowieckim.
Nasi uczestnicy dwukrotnie gościli w Łucznicy, pierwsza grupa we wrześniu 2009 r.(Anna Lelewska, Piotr Flisiak, Katarzyna Flsiak i Alicja Wawrzyńczak), natomiast druga w listopadzie (Anita Brzozowska, Damian Antczak, Piotr Sobczak i Iwona Stolarczyk). Po powrocie dzielili się z pozostałymi uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniami ale dopiero udział w projekcie przyczynił się do utworzenia grupy, która zaczęła się regularnie spotykać i poszerzać swoją wiedzę.
W dniach 23.- 26.08.2010r. grupa przyszłych Self- Adwokatów ze Zgierza w składzie: Piotr Sobczak, Alicja Wawrzyńczak, Damian Antczak i Anita Brzozowska, pod opieką pani Julity Florczak- Sokół i pani Alicji Szpakowskiej udała się na szkolenie do Łucznicy pt. „ Umiejętności i rola rzecznika własnych praw ( Self –Adwokata)”. Dzięki szkoleniu doszło do utrwalenia wiedzy i poszerzenia umiejętności z zakresu praw osób niepełnosprawnych, komunikacji oraz bycia Self- Adwokatem. Jednocześnie uczestnicy byli przygotowywani do rozszerzenia grupy Self- Adwokatów i przekazywania wiedzy innym osobom niepełnosprawnym.
W ramach projektu prowadzony był również kurs języka angielskiego dla Self – Adwokatów, zajęcia zgodziła się poprowadzić pani Alicja Szpakowska. Na lekcje angielskiego było przeznaczone 20 godzin, podczas których Self-Adwokaci mogli nauczyć się podstawowych zwrotów z zakresu tematów tj.:
-miejsce zamieszkania i miejsce pochodzenia,
-hobby,
-jak się zachować w restauracji, w hotelu,
-omawiano też film pokazujący udział Self – Adwokatów w międzynarodowej konferencji „Europa w Akcji 2007”.
W ramach zajęć kandydaci na Self-Adwokatów mogli nabyć również wiedzę dotyczącą praw człowieka, Konstytucji RP, dyskryminacji, trudności osób niepełnosprawnych, umiejętności wypowiadania się na forum, pomagania innym osobom niepełnosprawnym oraz organizowania spotkań. W celu przekazania trudnych treści w jak najbardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych sposób stosowano różnorodne formy prowadzonych zajęć,
Pierwsza Konferencja ROSA
W dniach 2- 3 grudnia 2010 r. w Warszawie odbyło się spotkanie wszystkich liderów Self – Adwokatów, biorących udział w projekcje „ Nic o nas bez nas. Rozwój ruchu Self- Adwokatów w Polsce.”
Zadaniem liderów było przedstawienie tego co udało się zrealizować podczas zajęć w poszczególnych miastach. Była to również okazja do wymiany swoich doświadczeń i wiadomości oraz dzielenia się trudnościami, które napotkał każdy lider podczas pracy z grupą i prowadzenia zajęć.
W dniu 10.03.2011r. w Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym przy ul. Chełmskiej 42/ 42a odbyło się spotkanie zorganizowane przez Regionalną Organizację Self-Adwokatów(
ROSA) ze Zgierza. Na spotkanie zostali zaproszeni koledzy i koleżanki z
Warsztatu Terapii Zajęciowej i Zespołu Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego
Aktywności Społecznej wraz z terapeutami oraz Zarząd Koła, z panią
Przewodniczącą, Bożenną Piotrowicz na czele.
Podczas spotkania grupa zgierskich Self-Adwokatów
przestawiła założenia projektu, swój udział w nim oraz sukcesy, które
udało się osiągnąć. Z udziału w projekcie wyniknęło wiele korzyści, nie
sposób wymienić wszystkich, jednak uczestnicy nauczyli się między
innymi:
- punktualności,
- współdziałania w grupie,
- pomagania sobie nawzajem,
- wypowiadania się,
- bardziej panować nad stresem podczas wystąpień na forum
- przygotowywać się do zajęć,
- samodzielnego przygotowania zagadnień
- i tworzenia scenek obrazujących zagadnienia.
Na
ostatnim listopadowym spotkaniu wszyscy w 2010r. uczestnicy wyrazili
chęć dalszego udziału w grupie, uwieńczeniem tej inicjatywy było
podpisanie Aktu Utworzenia Regionalnej Organizacji Self-Adwokatów,
by móc dalej zdobywać i poszerzać posiadane umiejętności. Od tej pory
grupa spotykała się regularnie raz w tygodniu w pracowni komputerowej
WTZ PSOUU Koło w Zgierzu, by dalej pogłębiać wiedzę z zakresu
selfadwokatury z Liderem, Anitą Brzozowską i osobą wspierającą, Julitą
Florczak-Sokół.